Malowanie frontów kuchennych

 

malowanie frontów

 

Malowanie

Malowanie  pędzlem drzwi szafek i szuflad to świetny sposób, aby odmłodzić zmęczoną kuchnię bez konieczności kosztownej, całkowitej wymiany na nową.

Kilka dni na odnawianie frontów – może wydawać się dużo. Ale nie jest to więcej niż trwają wymiany kuchni. Każdy etap można wykonać w ciągu kilku godzin w małej kuchni (włącznie z czasami suszenia). Poświęć jeden dzień na czyszczenie i przygotowanie, jeden na gruntowanie i jeden na podkład. W przypadku lakieru nawierzchniowego farby na bazie oleju potrzebują jednego dnia na jedną warstwę. Po ostatniej warstwie pozostaw przynajmniej jeden dzień na wyschnięcie.

Odpowiednia farba do pracy

Połysk lub pół-połysk są tradycyjnie stosowane w celu zapewnienia trwałego, nadającego się do wycierania wykończenia. Połysk jest dobry, ale pokazuje wszelkie niedoskonałości, a uzyskanie dobrego, równego wykończenia wymaga umiejętności. Pół-połysk jest łatwiejszy w użyciu i bardziej wybaczający w pracy z mniej perfekcyjnym pędzlem.

Czy demontować fronty?

Wydaje się to oczywiste, aby zdjąć drzwi szafki przed ich pomalowaniem, ale, przeciwnie, malowanie ich na miejscu jest lepsze. Oznacza to, że możesz wykonywać obie strony, górną i dolną za jednym zamachem – a unikniesz trudnych zadań związanych z poprawnym ich zakładaniem. Usuń jednak uchwyty i gałki: wyobraź sobie scenę kilka miesięcy później, gdy chcesz zmienić meble do drzwi, a nowe gałki nie zakrywają nagiej, niemalowanej części pozostawionej przez stare kawałki.

Przygotowanie

Wszystko musi być całkowicie czyste. Dokładnie zmyte, aby usunąć cały brud i tłuszcz, upewniając się, że dostałeś się do wszystkich zakamarków – szczególnie w sfrezowaniach. Użyj uniwersalnego płynnego środka czyszczącego lub mydła cukrowego, które pozbędzie się tłuszczu, a także pomoże przygotować powierzchnię. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Przetrzyj drewniane i malowane elementy drobnym papierem ściernym i wytrzyj je lekko wilgotną szmatką, aby usunąć kurz. Jeśli masz drzwi laminowane, nie musisz tego robić.

Malowanie

W przypadku drzwi drewnianych należy użyć podkładu do drewna lub podkładu uniwersalnego. W przypadku laminatów lub lakierów natryskowych należy użyć podkładu odpowiedniego do danej powierzchni. Jedna warstwa może wystarczyć, ale jeśli pokrywasz ciemny kolor lub bardzo błyszczącą powierzchnię, dwa są najlepsze.

Następnie nanieś kolejne warstwy: zwykle wystarcza jedna, ale jeśli widać smugi, zastosuj dwa. Na koniec nanieś wierzchnie warstwy. Dwie warstwy to norma, ale czasami konieczne są dodatkowe, aby uzyskać równomierne wykończenie.

Bardzo dobre wykończenie

Nie spiesz się. Nie przeciążaj pędzla i używaj farby oszczędnie – jeśli założysz ją zbyt grubo, utworzy się zaciek. Upewnij się, że twoje ruchy są płynne: góra i dół jest najlepsza, ale czasami musisz malować bokiem do boku w obszarach takich jak wyprofilowane części drzwi panelowych.

Uchwyty kuchenne

Dobrym sposobem na ożywienie starej kuchni jest zmiana gałek i uchwytów. Wybór nowych będzie podyktowany położeniem istniejących otworów mocujących. Nowe muszą albo wykorzystywać istniejące otwory, albo je zakrywać.

Zrób szablon oznaczony pozycją istniejących otworów i weź go, gdy kupujesz nowe okucia.

Uwaga!
W profesjonalnych zakładach produkujących fronty nie ma mowy o ręcznym malowaniu pędzlem – jakość takiego wykończenia jest zbyt niska i nieprzewidywalna. Jednak w warunkach domowych jest jak najbardziej możliwa do realizacji jako alternatywa do kosztownej wymiany kuchni.

Fronty kuchenne lakierowane